Co zabrać na pierwsze zajęcia

STRÓJ NA PIERWSZE ZAJĘCIA

Może to być początek długiej przygody, która potrwa wiele lat…

…ale niekoniecznie. Opowiem Ci, jak to wygląda w rzeczywistości. Bez narzucania „jedynej słusznej opcji”.

Ty sam(a) ocenisz, czy judo pasuje do Twojego dziecka. Ty je najlepiej znasz.

Zacznijmy od tego. Nasze zajęcia judo są przeznaczone dla dzieci od 4 lat (choć czasem przyjmujemy 3-latki).

Grupy treningowe dzielimy na podstawie wieku: grupy przedszkolne (3-4 latki, 5-6 latki) i grupy szkolne (młodsza, starsza). Poza tym mamy grupy dla młodzieży i judo dla dorosłych.

Następnie, oczywiście przedszkolak potrzebuje więcej pomocy niż dziecko szkolne, więc przedszkolaki dostają odpowiednią opiekę. Dbamy o to.

Oto, co powinieneś założyć na pierwszy trening:

Strój sportowy i klapki. Nie potrzebujesz butów.
A dokładniej:
– strój sportowy (spodnie dresowe do kostek, bez metalowych elementów; koszulka z krótkim rękawem lub długim w zależności od preferencji),
– klapki (do chodzenia z szatni na salę; ćwiczymy na boso ewentualnie w skarpetkach antypoślizgowych w zależności od preferencji dziecka.),
– wodę (musisz się nawodnić podczas wysiłku fizycznego).


Po co spodnie dresowe? Aby uniknąć podrażnień skóry od tarcia o tatami (maty).

ZASADY NA SALI :

Jedną z podstawowych zasad, które obowiązują na sali judo, jest to, że nie wolno stąpać po tatami (macie) w obuwiu. Jest to konieczne, aby zachować higienę i bezpieczeństwo na sali. Na tatami odbywają się ćwiczenia judo, które wymagają kontaktu z podłożem. Często ćwiczący leżą na tatami, wykonując różne techniki. Nie chcielibyśmy, aby tatami były zabrudzone lub uszkodzone przez buty. Dlatego wszyscy, którzy przychodzą na salę, muszą zdjąć obuwie i zostawić je w specjalnym miejscu. To najważniejsza zasada, którą muszą znać i przestrzegać nowi uczestnicy.

CZY RODZIC MOŻE POMÓC DZIECKU W SZATNI?

Tak, rodzic może pomóc dziecku w szatni, jeśli dziecko ma trudności z ubraniem się lub zebraniem swoich rzeczy po treningu. Ważne jest, aby dziecko nie zostawiało niczego w szatni, ponieważ może to utrudnić korzystanie z niej innym osobom. Rodzic może zatem wejść do szatni razem z dzieckiem i pomóc mu w przebraniu się, spakowaniu sprzętu, sprawdzeniu, czy niczego nie zapomniało.

RÓŻNICE W TRENINGU PRZEDSZKOLAKÓW I DZIECI SZKOLNYCH

Judo dla przedszkolaka to przede wszystkim forma zabawy, która ma na celu rozwijanie sprawności fizycznej, koordynacji ruchowej i pewności siebie. Na treningach przedszkolaki uczą się podstawowych elementów judo, takich jak przewroty, pady, uchwyty i trzymania. Ćwiczą też z innymi dziećmi, nawiązując przyjaźnie i ucząc się szacunku. Czasem biorą udział w symulowanych walkach, które są dostosowane do ich wieku i umiejętności.

Judo dla dziecka szkolnego to już bardziej zaawansowany poziom treningu, który wymaga większej samodzielności, dyscypliny i zaangażowania. Dzieci szkolne poznają więcej technik judo, zarówno w stójce, jak i w parterze. Uczą się też zasad i etykiety sportowej, a także rywalizują ze sobą na zawodach. Judo dla dziecka szkolnego to nie tylko sport, ale też szkoła charakteru i harmonijny rozwój ciała i umysłu.

NA TRENINGU PRÓBNYM?

Na sali judo panuje pewna etykieta, która dotyczy zarówno trenujących, jak i rodziców. Trenujący przychodzą na salę bez opieki, rozgrzewają i ćwiczą. Rodzice nie powinni wchodzić na matę, chyba że jest to konieczne z jakiegoś powodu. Na przykład, jeśli dziecko jest bardzo nieśmiałe, płacze lub ma jakiś problem, rodzic może mu towarzyszyć na matę i pocieszyć go. Jednak zazwyczaj rodzic wychodzi z maty po kilku minutach, gdy dziecko się uspokoi i zaaklimatyzuje. Rodzice nie powinni ingerować w trening ani podpowiadać dziecku, co ma robić.

Rodzice mogą natomiast oglądać trening dziecka z pewnej odległości, jeśli obiekt sportowy na to pozwala. Niektóre sale mają trybuny lub balkony, z których można podziwiać postępy swojej pociechy. Inne sale są tak małe, że mata zajmuje całą przestrzeń i nie ma miejsca na widownię. W takim przypadku rodzice mogą poczekać na dziecko poza salą lub wrócić po nie po zakończeniu treningu.

Jest też możliwość, że niektóre obiekty (szkoły) nie zezwalają na wstęp rodziców na ich teren ze względów bezpieczeństwa lub regulaminu. W takiej sytuacji rodzice muszą zostawić dziecko pod opieką trenera i odebrać je po treningu. Jeśli rodzic ma jakieś wątpliwości lub pytania dotyczące treningu, powinien skontaktować się z trenerem prowadzącym i uzyskać od niego niezbędne informacje. Trener jest osobą, która najlepiej zna zasady panujące na sali i potrafi doradzić rodzicom, jak wspierać dziecko w nauce judo.

Początek próbnego treningu

Trening judo ma swoją specyficzną formę i ceremoniał, który ma na celu kształtowanie szacunku, dyscypliny i harmonii. Zarówno na początku, jak i na końcu treningu, wszyscy uczestnicy zbierają się na matę w określonej pozycji. Zazwyczaj jest to pozycja siedząca, zwana seiza, która symbolizuje gotowość i skupienie. Czasem może to być też pozycja stojąca.

Trener, który pełni rolę nauczyciela i przewodnika, siedzi naprzeciwko grupy zawodników. Zawodnicy ustawiają się według kryteriów stopnia zaawansowania i wieku. Najwyższy stopień, czyli czarny pas, zajmuje miejsce najbliżej trenera, a kolejne stopnie, aż do białego pasa, ustawiają się dalej. W obrębie tego samego stopnia starsi zawodnicy mają pierwszeństwo przed młodszymi. Osoby, które nie mają judogi, czyli specjalnego stroju do judo, ustawiają się na samym końcu, ponieważ nie spełniają wymogów ubioru. Zbiórka służy do przywitania się, podziękowania, złożenia hołdu i wyrażenia gotowości do treningu lub jego zakończenia.